Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Pozezdrze - Possessern/Großgarten

Powstanie wsi Pozezdrze sięga pierwszej połowy XVI wieku. W roku 1543 miejscowść zmieniła swoją nazwę z Groß Garten na Pozezdrze a nstępnie z Pozezdrza na Grossgarten.

Aby dotrzeć do kościoła wierni byli zmuszeni przez wieki przemierzać długą i męczącą drogę do Kruglanek o długości 7 kilometrów. Wreszcie w 1840 roku zaczęto w Pozezdrzu zbierać pieniądze w celu budowy kościoła, ale minęło następne pół wieku, zanim świątynia była gotowa: budowę przeprowadzono w latach 1890/91. Z okazji ukończenia budowy kościoła w 1892 r. hrabina Lehndorff-Steinort ofiarowała piękne wydanie Pisma Świętego. Jednocześnie Pozezdrze stało się parafią dla mieszkańców wsi Harsz, Okowizna, Pieczarki i Róg. Kościół był jednym z budynków, które ocalały w czasie wielkiego pożaru w Pozezdrzu w Wielki Czwartek roku 1910, kiedy to spłonęła połowa wsi.

Za czasów II Rzeszy Niemieckiej pastor musiał biegle posługiwać się językiem Mazurów. Jednak zapotrzebowanie na ten język systematycznie słabło. Podczas gdy w 1890 r. parafia liczyła jeszcze 658 Mazurów mówiących po polsku, to w 1912 było ich już tylko 200 a w 1925 r. kościół w Pozezdrzu jak okiem sięgnąć był jedynym miejscem, gdzie przy wielkich uroczystościach i w dni świąteczne zjawiało się na nabożeństwie kilku starych wiernych mówiących po polsku.

W czasie 1. Wojny Światowej wieś ​​i kościół wyraźnie ucierpiały wskutek działań wojennych. We wrześniu 1914 roku Rosjanie zainstalowali na wieży kościoła stację telegraficzną i utworzyli tam posterunek obserwacyjny, który z brawurą został ostrzelany przez niemieckich kanonierów. Dach kościoła runął a z plebani pozostała jedynie kupa gruzu. Dalszych szkód przysporzyły działania wojenne w lutym 1915 roku. Poległych pochowano na cmentarzu żołnierskim, a jeden z epitafiów nagrobnych brzmi następująco:
"82 niemieckich i 521 rosyjskich dzielnych bohaterów poległo w bojach o Pozezdrze w 1914r." Także i dziś cmentarz jest w dobrym stanie.

Do 1923 roku kościół został odbudowany. Działania II Wojny Światowej nie wyrządziły świątyni żadnych większych szkód a od 1946 roku kościół służy wiernym wyznania katolickiego.

W lesie w pobliżu Pozezdrza, przy drodze z Giżycka do Węgorzewa znajdowały się niegdyś bunkry, które pełniły funkcję polowego stanowiska dowodzenia przywódcy SS o kryptonimie Hegewald i które jako kwaterę w latach 1941-1945 wykorzystywał Heinrich Himmler. Dla współpracowników reżimu został zarekwirowany ówczesny ośrodek wypoczynkowy „Hegewald” wraz z przyległym schroniskiem młodzieżowym.1010 Neumärker/Knopf, Görings Revier, s. 197

Seite 1 von 2
Gefallene des 1. Weltkriegs 2014
Gedenktafel für die Gefallenen 2014
Fußweg von Possessern zum SS-Bunker 2014
Himmler-Bunker: Erklärungstafel auf Polnisch 2013 (Frederik Blattgerste)
Himmler-Bunker bei Possessern 2013 (Frederik Blattgerste)
Himmler-Bunker bei Possessern 2013 (Frederik Blattgerste)
Himmler-Bunker bei Possessern 2013 (Frederik Blattgerste)
Haarschen 2012 (F. Blattgerste)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren