Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Brozówka - Gansenstein

Miejscowy dworek został po raz pierwszy nadany przez księcia Albrechta jego sekretarzowi Baltazarowi Gansowi w 1562 a ten nazwał miejscowość od swojego imienia Gansenstein. Majątek w XVIII w. dzierżawiła rodzina Załuskich, która była wyznania ariańskiego. Właścicielami dworku i ziem o powierzchni 753 ha. była pod koniec XIX wieku rodzina Werner a w latach 20-tych XX w. Walter Uhse. W czasie II Wojny Światowej, kiedy na Mazurach mieściła się główna kwatera dowodzenia A. Hitlera, Heinrich Himmler rezydował w dworku w czasie swoich pobytów. Tutaj również miał być przetrzymywany komendant główny Armii Krajowej, Stefan Grot-Rowecki, po tym jak w 1943 aresztowało go gestapo.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jez. Brzozówka. Późnoklasycystyczny dworek z neoromańskimi elementami architektonicznymi z drugiej połowy XIX w., budynki gospodarcze z granitowych kamieni i cegieł oraz park na zboczu do jeziora przetrwały do dziś. Dworek, który posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów jest własnością prywatną i został właśnie odrestaurowany. Prace renowacyjne nie zostały jeszcze ukończone.

Friedhof von Gansenstein (Uli Heitmann, 2012)
Grabanlage von Gansenstein (Uli Heitmann, 2012)
Grabanlage von Gansenstein (Uli Heitmann, 2012)
Grabanlage von Gansenstein (Uli Heitmann, 2012)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren