Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Radzieje – Rosengarten

Do dziś przetrwał kościół na planie ośmioboku foremnego, były kościół patronacki Lehndorffów, obecnie kościół katolicki pw. Św. Mikołaja.
Budynek kościoła z czasów zakonnych zastąpiono w 1673 r. nową budowlą, która musiała zostać rozebrana w 1826, gdyż popadła w ruinę i groziła zawaleniem. W proces planowanie nowej konstrukcji, która zaczerpnęła z projektów Schinkla przeznaczonych dla innej budowli, włączył się następca tronu i późniejszy król Fryderyk Wilhelm IV. Wywarł on istotny wpływ na ogólny zarys architektoniczny nowego budynku kościoła, a więc na ośmioboczną podstawę, ostrosłupowy dach z drewnianą latarnią, zakończone łukiem półkolistym okna oraz galerie, przy czym uzgodnił z zaprzyjaźnionym naczelnym porucznikiem Karolem Fryderykiem von Lehndorff-Sztynort, że ten pokryje koszty tej budowy.

Podczas remontu w 1927 roku na podłodze kościoła znaleziono cenne elementy wyposażenia pochodzące z wcześniejszej epoki, które zachowały się do dziś:

  • Chrystus Ukrzyżowany oraz
  • dwie alegoryczne postacie z ok. 1620 roku i
  • anioł z narzędźmi Męki Pańskiej z końca XVII wieku.
  • naturalnej wielkości anioł chrzcielny, wymieniony już w 1674 roku, który jest umocowany w pozycji sugerującej unoszenie się podczas sakramentu chrztu
  • Na południowy wschód od kościoła znajduje się belkowanie do zawieszania dzwonów a przy wejściu do kościoła pęknięty dzwon z 1727 roku, podarowany przez pełniącego patronat Lehndorffa.

Plebania pochodzi z pierwszej połowy XIX w.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren