Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Ruska Wieś: dworek

Miejscowość Ruska Wieś leży w pobliżu wyschniętej odnogi Węgorapy, około 1 km na południowy zachód od Węgorzewa. Herb na jednym ze starych pieców kaflowych umożliwia ustalenie daty wybudowania tutejszego dworku na rok 1760. W XIX. wieku jednopiętrowy budynek został przebudowany i jeszcze dziś w swym zewnętrznym kształcie sprawia wrażenie harmonijnej i symetrycznej budowli. Wygląda na zadbany, jest własnością prywatną i zamieszkuje tam kilka rodzin.

Zachowała się część dawnych budynków gospodarczych i parku, nie przetrwał natomiast przypuszczalnie okazały niegdyś żywopłot z cisów.

Majątek istniał już w XVII wieku. Właścicielami były między innymi rodziny Bronikowskich i Ossolińskich, z których to wywodzili się polscy skarbnicy królewscy. Ostatnimi właścicielami niemieckimi byli Clara Stadie – od lat 20 XX w. – a następnie pan o nazwisku Krass. Obszar własności ziemskiej obejmował 369 hektary.

Gutshaus Reussen 2015 (Frederik Blattgerste)
Gutshaus Reussen 2015 (Frederik Blattgerste)
Gutshaus Reussen 2015 (Frederik Blattgerste)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren