Deutsch Polnisch Russisch 
 

Olsztyński zamek: historia i krótki zarys

Budowę zamku na zboczu Łyny (Alle), który miał się stać siedzibą kanoników kapituły warmińskiej oraz rezydencją wójta kapituły, a w późniejszym czasie administratora, jako najwyższego urzędnika świeckiego, rozpoczęto na około pięć lat przed zawarciem umowy lokacyjnej (Handfeste) w 1353 roku. Prace budowlane trwały do mniej więcej 1360 r. Wskazywany jako data wybudowania zamku 1334 rok, nie ma potwierdzenia w dokumentach i jest raczej mało prawdopodobny.

Mehr lesen

Zamek został zbudowany na planie kwadratu, tak jak to zwykle czyniono w państwie krzyżackim. Posiada on po jednym skrzydle północnym i południowym. Głównym skrzydłem było właśnie owo północne. Mur obronny w zachodniej części miał pierwotnie 11,20 m wysokości i posiadał dwa krużganki. W XVIII wieku ich wysokość zmniejszono do współczesnej. Od strony dziedzińca do murów przylegała stajnia.

Barokowy dom we wschodniej części został dobudowany dopiero w 1758 roku jako pomieszczenia przeznaczone dla administratora oraz pozostałych mieszkańców zamku i siedziba administracji. Baszta w południowo-zachodnim narożniku zamku została pod koniec XIV wieku powiększona o dziewięć kolistych pięter, aby lepiej móc korzystać z akurat wchodzącej do użytku broni palnej. Spiczasty dach wraz z chorągiewką umieszczono dopiero w 1926 roku. Wieża w północno-zachodnim narożniku nie przetrwała do dzisiaj. Wzdłuż północnej i zachodniej części budowli rozciąga się okolony potężnymi murami parcham – pas ziemi oddzielający zamek właściwy od murów. Znajdował się na nim budynek gospodarczy, w bramie warownej stajnie a w nich także areszt. W 1822 roku barokowy dom nabrał współczesnej postaci, zgodnie z projektem krajowego mistrza budowlanego Friedricha Leopolda Schimmelpfenniga. Fosa zamkowa mogła, w razie potrzeby, zostać wypełniona wodą z Łyny.

Do kompleksu zamkowego można obecnie dostać się z miasta przez groblę. Wcześniej wejście do zamku znajdowało się od strony Łyny i nadal można dostrzec zakończony ostrym łukiem podjazd.

Na dziedzińcu zamkowym stoją tzw. baby pruskie – zagadkowe, starodawne figury. Jedna z hipotez mówi, że są one azjatyckiego pochodzenia.Wśród nich znajduje się także popularny już za czasów niemieckich "Król z Barcian" (Bartenscher Rekel). Równie znane postaci o imionach Bartek (Bartel) i Gustebalda (Gustebald) stoją nadal w Bartoszycach (Bartenstein).

Seite 1 von 2
Mittelbau - Hofseite 2014 (Frederik Blattgerste)
Nordflügel der Burg 2014 (Frederik Blattgerste)
Südflügel der Burg 2014 (Frederik Blattgerste)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren