Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Kuty - Kutten

Miejscowość Kuty wymienia się już w 1553 jako wieś kościelną. Epidemia dżumy zebrała tutaj na początku XVII wieku bogate żniwo: w 1710 r. zmarły w parafii 1.372 osoby. W Kutach przeżyli jedynie proboszcz Paul Bernhard Drigalski (1676-1752), jego syn oraz parobek. Wyciągali oni ciała zmarłych mieszkańców wsi z ich domostw i pochowali je w gliniance. Nie było nikogo, kto zatroszczyłby się o zbiory. Ziarna zbóż gniły na źdźbłach a owoce na drzewach.

W Kutach działał jako rektor szkoły luterańskiej legendarny, elokwentny Michał Pogorzelski, któremu pisarz Paul Fechtner w komedii „Boży czarownik” postawił literacki pomnik.

Michał Pogorzelski urodził się w 1737 r. w Łepakach Wielkich, powiat ełcki, jako syn kollmera czyli chłopa wolnego stanu, i zmarł w 1798 roku w Kalinowie.

Proboszcz Drygalski ze Stradun, powiat ełcki, umożliwił chłopcu naukę w ełckiej szkole prowincjonalnej. Staromiejskie gimnazjum w Królewcu, do którego uczeszczał następnie od roku 1754 , ukończył z oceną wyróżniającą na maturze. W roku 1761, w tym samym czasie co Johann Gottfried Herder został on przyjęty na studia na królewieckiej uczelni Albertynie. Zanim udał się jako proboszcz do Kalinowa, pracował następnie jako nauczyciel i organista w Ragnecie oraz jako rektor w Kutach.

Drygalski pisał wiersze po niemiecku i po polsku, mówił gwarą mazurską oraz w języku litewskim. Jego liczne kazania oraz inne pisma były utrzymane w konwencji ludowej, co przyniosło mu dużą popularność. (patrz Kalinowo)

Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1576. W 1887 przeprowadzono gruntowną renowację. Po zniszczeniach w czasie II Wojny Światowej, które objęły również wyposażenie wnętrza, dokonano odbudowy kościoła zachowując jego pierwotną stylistykę i ubogacając je o nowoczesne elementy wewnętrznego wystroju.

Wyposażenie:

  • dwa świeczniki w kształcie jelenia
  • duży krucyfiks i
  • figurka Matki Bożej stojącej na półksiężycu są dziełami z XVII wieku.
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren