Deutsch Polnisch Russisch 
 

Weitere Inhalte

Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Miejscowość i dwór w Starych Juchach

Wieś Jucha jest położona w malowniczej okolicy nad rzeką Gawlik (lub też Wadą). Dawniej miejscowość była znana z corocznych targów bydła i koni.

Od 1.10.1929 roku gmina składa się z połączonych miejscowości Stare Juchy, Nowe Juchy i Szlacheckie Juchy. Stare i Nowe Juchy istniały już od połowy 15. wieku. Ich lokacje ponowiono w 1471r. lub 1473r. 10.08.1938r. zmieniono niemiecką nazwę wioski z Jucha na Fließdorf.

W Nowych Juchach, w dębowym zagajniku za kościołem do dziś znajduje się kamień ofiarny z czasów pruskich, głaz narzutowy pochodzący z epoki lodowcowej. Jeszcze do 16. wieku przybywali tu potomkowie Jaćwingów, aby sprawować tradycyjne rytuały połączone ze składaniem ofiar ze zwierząt.

W niedalekiej odległości od Juch na wysokości 205 m. n.p.m wznosi się najwyższa góra powiatu ełckiego Płowiecka Góra.

Największy dwór w Szlacheckich Juchach, pierwotnie budowla barokowa z drugiej połowy 18. wieku, został zniszczony podczas I Wojny Światowej a później odbudowany w stylu nowej epoki.

Otto Gruber, syn ostatniego niemieckiego władcy ziemskiego, którego rodzina przywędrowała w 1710 roku z Salzburga i mieszkała tu od 1854r. do 1945r., intensywnie zajmował się lokalną historią. Dom jest obecnie w bardzo dobrym stanie i należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (stan z 2001r.).

Häuser in Jucha 2015
Altes Gebäude in Jucha 2015
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren