Kal – Kehlen
Zanim jez. Mamry zostało spiętrzone, mieszkańcy Kalu mogli jeszcze przejść suchą stopą przez obszar późniejszej wyspy Upałty, docierając do Przystani a stąd do kościoła w Węgielsztynie. Także z Kietlic można było dostać się do Kalu idąc przez Zdorkowo i Skłodowo. Dopiero w XVI w. połączenia te zostały zerwane.
Na cmentarzu w Kale położonym obok drogi do Węgorzewa znajduje się murowana kolumna o wymiarach 2 x 2 m i wysokości 4 m, która jest określana nazwą kolumna kalska i pobudzała wyobraźnię wielu ludzi. Nawet książę koronny Fryderyk Wilhelm, późniejszy król Fryderyk Wilhelm IV wspomina o niej w 1809 roku w swoim pamiętniku.
Uważa się, że kolumna kalska to kolumna pokutna przypominająca o dwóch parach kochanków, którym diabeł ukręcił karki, kiedy ci dopuścili się nierządu. Niektórzy wierzą, że od murowanej kolumny pochodzi nazwa jeziora Mamry i mogło to być stare, niekonwencjonalne miejsce pochówku. Prawdopodobnie chodziło jednak o jedną z występujących często na katolickich terenach kolumn, które w swojej niszy skrywały figurkę matki Bożej lub też Ukrzyżowanego Chrystusa.
Kolumna powstała przed rokiem 1573. Udało się ją odrestaurować dzięki zaangażowaniu kierownika muzeum kultury w Węgorzewie oraz przedstawicielom powiatu węgorzewskiego. 18 maja 2007 r. odsłonięto z tej okazji cztery tablice, które opisują wydarzenie z roku 1564 po polsku, litewsku, niemiecku oraz po łacinie.9