Odbudowa zamku w Sztynorcie
Z biuletynu informacyjnego rozsyłanego drogą internetową przez Stowarzyszenie Wspierające Sztynort, grudzień 2009:
30.11.2009 podpisano w Warszawie umowę, zgodnie z którą firma TIGA S.A., polska spółka, do której należy pałac w Sztynorcie przechodzi na własność Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (PDS). Z niniejszejumowy darowizny wynika, że prawny obowiązek ocalenia i odremontowania pałacu przejęła na siebie Niemiecko-Polska Fundacja z siedzibą w Warszawie. Jedynie poprzez darowiznę na rzecz Niemiecko-Polskiej Fundacji można było ostatecznie zawrzeć umowę darowizny z TIGA S.A. Przewidzianemu przejęciu spółki przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury (DPS), która od czerwca 2009 r. prowadziła z TIGA bardzo żmudne negocjacje warunków umowy, stał na przeszkodzie fakt, że Fundacja, której siedziba znajduje się w Niemczech, potrzebowała pisemnej zgody Ministra Spraw Wewnętrznych, którą można było otrzymać uzbroiwszy się jedynie w dużo cierpliwości.
Z biuletynu informacyjnego rozsyłanego drogą internetową przez Stowarzyszenie Wspierające Sztynort, grudzień 2009:
30.11.2009 podpisano w Warszawie umowę, zgodnie z którą firma TIGA S.A., polska spółka, do której należy pałac w Sztynorcie przechodzi na własność Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (PDS). Z niniejszej umowy darowizny wynika, że prawny obowiązek ocalenia i odremontowania pałacu przejęła na siebie Niemiecko-Polska Fundacja z siedzibą w Warszawie. Jedynie poprzez darowiznę na rzecz Niemiecko-Polskiej Fundacji można było ostatecznie zawrzeć umowę darowizny z TIGA S.A. Przewidzianemu przejęciu spółki przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury (DPS), która od czerwca 2009 r. prowadziła z TIGA bardzo żmudne negocjacje warunków umowy, stał na przeszkodzie fakt, że Fundacja, której siedziba znajduje się w Niemczech, potrzebowała pisemnej zgody Ministra Spraw Wewnętrznych, którą można było otrzymać uzbroiwszy się jedynie w dużo cierpliwości.
Ród Lehndorffów, którego Sztynort do 1945 r. był rodzinną siedzibą i którego ostatni
dziedzic Sztynortu, Heinrich von Lehndorff, stracił swe życie 20 lipca 1944 r. działając w ruchu oporu przeciwko Hitlerowi, życzy sobie aby dworek był w przyszłości wykorzystywany w celach publiczno-kulturalnych. Intencja użytku publicznego jest zapisana w umowie darowizny i powinny zostać aktywnie zrealizowana za pośrednictwem Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz Stowarzyszenia Wspierającego Sztynort. Władze regionalne i lokalne samorządu województwa warmińsko-mazurskiego mając na względzie interesy regionu zgodziły się na ratowanie zamku w Sztynorcie i jego użytkowanie w celach publicznych a także zobowiązały się do wsparcia tej inicjatywy.
Ponieważ zamek w Sztynorcie jest w dużym niebezpieczeństwie - grozi częściowym zawaleniem się - kolejnym krokiem mają być działania konieczne do zabezpieczenia budynku. Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) przyznał DPS na ten cel ze swojego budżetu na rok 2009 prawie 60.000 €. Prace, które obejmują głównie wzniesienie tymczasowego dachu nad centralną częścią budowli, wsparcie cennych belek stropowych z barokową polichromią oraz za zabudowanie powstałych ubytków za pomocą adekwatnych materiałów powinny się rozpocząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Przygotowania do realizacji tych kroków już trwają.
W ten sposób położono podwaliny pod "Projekt Sztynort". Dzięki nowemu właścicielowi Sztynort spełnia kryteria uzyskania wsparcia, co pozwala na wnioskowanie publicznych środków finansowych. Jeśli chodzi o wielkie przedsięwzięcie ratowania zamku w Sztynorcie, to Polsko-Niemiecka Fundacja nie może być zdana jedynie na pomoc Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz Związku Wspierająceg, lecz pilnie potrzebuje także zainteresowania, zaangażowania i nie tylko finansowego ale również każdego innego wsparcia ze strony jak największego grona miłośników, osób wspierających to dzieło i darczyńców.
Oprócz Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury Związek Wspierający upatruje swoje najważniejsze zadanie w doprowadzeniu i zorganizowaniu tego wsparcia. W tym celu Związek przekształcił się w pierwszej połowie 2010 roku w Stowarzyszenie Wspierające Sztynort. W celu wsparcia Stowarzyszenia istnieje możliwość ofiarowania darowizny na odbudowę zamku w Sztynorcie dokonując przelewu internetowego: https://www.ssl-id.de/www.deutsch-polnische-stiftung.de/spenden.php i już jako członek Stowarzyszenia mieć udział w rekonstrukcji pałacu. Członkowie Stowarzyszenia Wspierającego Sztynort otrzymali na koniec roku rozliczenie w formie bilansu finansowego Stowarzyszenia za rok 2009 i plan przedsięwzięć na rok 2010.
Osoba kontaktowa:
Dr Bettina Bouresh
Gut Fronhof Freimersdorf
50259 Pulheim
tel. kom.: +49 177 666 7 900
adres e-mail: bettina.bouresh@yahoo.de