Jezioro Mamry i wyspa Upałty
Jezioro Mamry jest drugim największym jeziorem Mazur. Dzieli się na kilka jezior: właściwe jez. Mamry na północy, jez. Swięcajty, jez. Kirsajty, jez. Dobskie, jez. Łabab, jez. Kisajno i jeszcze kilka mniejszych jezior. Łączna powierzchnia jez. Mamry wynosi 10 450 ha, akwen ten posiada różnorodnie ukształtowane dno bogate w mielizny. Wiele mniejszych i większych wysp na jeziorze uważa się za ornitologiczne i krajobrazowe rezerwaty przyrody. W zachodniej części jez. Mamry znajduje się największa z wysp, Upałty (68 ha).
Jezioro Niegocin (2604 ha, 10,8 km długości, 4,8 km szerokości, 39,7 m głębokości) znajdujące się w centrum systemu Wielkich Jezior Mazurskich jest trzecim co do wielkości na tym obszarze. We wschodniej części jez. położona jest wyspa Grajewska Kępa o powierzchni 3,9 ha. Dwie południowe zatoki uważane są za odrębne jeziora: jez. Boczne i jez. Niałk Duży .
Podczas spiętrzania wód, od r. 1560 tworzyła się wyspa Upałty. Należała do Sztynortu a hrabiowski ród Lehndorfów od wieków chronił tutejsze formy krajobrazu naturalnego. Dzięki temu wyspa stała się magnesem dla turystów, szczególnie od 1856 roku, kiedy to na jez. Mamry rozpoczęły się regularne rejsy parowcem. W liściastym lesie na wyspie rosną stare dęby, jesiony, wiązy, graby, olchy, lipy, wiązy górskie i świerki pospolite a cieniste alejki zachęcają szczególnie latem do przyjemnych spacerów. Wyspa jest rezerwatem przyrody.